Müzik Prodüksiyonda Kadınları Destekleme Rehberi

2024 yılında, kadın müzik prodüktörleri hâlâ müzik prodüksiyon alanında en az temsil edilen topluluklardan biri; kesin olarak söylemek gerekirse %3,4. Bu sayının, kadınların müzik prodüksiyon alanındaki yeteneklerine göre çok daha fazla olması gerekiyor.

Eşitsizlik, saygı görmeme ve tanınmama karşısında kadınlar müzik endüstrisinde her zaman güçlü bir rol oynamıştır. Şimdi, müzik sektöründeki kadın yaratıcıları her zamankinden daha fazla desteklememiz gerekiyor. İşte müzik prodüktörleri ve dinleyicileri olarak bunu yapmanın birkaç yolu:

Kadınlar, müzik prodüktörü olarak nasıl desteklenebilir?

Daha fazla kadını işe alın: Kadınları müzik prodüksiyonda desteklemenin en iyi yolu, onları işe almaktır.

Sürekli destek sağlayın: İşe almanın ötesinde, işe girdikten sonra da kadınlar için kapsayıcı ve destekleyici bir ortam yaratmak çok önemlidir.

Önyargılı olmayın: Teknoloji alanındaki kadınların daha az bilgili olduğu klişeleşmiştir. Müzik üretmek cinsiyete göre tanımlanmamalıdır. “Kadın müzik prodüktörleri” de müzik prodüktörleridir.

Takdir edin: Tanınma eksikliği, kadın müzik prodüktörleri için sürekli bir mücadeledir. Üzerinize düşeni yapın ve hak edene hakkını verin.

Kadınlara stüdyoda nasıl destek olunur?

Daha fazla kadını davet edin: Stüdyo seanslarınıza ve çevrenize daha fazla kadını davet ederek stüdyonuzda daha çeşitli ekipler oluşturun.

Güvenli bir alan yaratın: Stüdyoda temel olanakları sağlayarak, saygısızlık ve suistimale karşı tolerans göstermeyerek, stüdyonuzdaki insanların kendilerini güvende hissetmelerini sağlayın.

Destekleyici bir ortam yaratın: Ego ve yargılamadan arınmış bir alan yaratmak, benzersiz fikirlerin ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.

Çevre oluşturmalarına yardımcı olun: Müzik çevrenizdeki kişilerle tanıştırarak onları daha fazla fırsatla buluşturun.

Kadınları müzik dinleyicisi olarak nasıl destekleyebiliriz?

Beğenin, paylaşın ve yorum yapın: Kadın sanatçıların yayınladığı müzik ve içeriklere olumlu etkileşimde bulunun, şarkılarını çalma listelerinize ekleyin ve sosyal medyada paylaşın.

Şarkılarını daha fazla dinleyin: Kadın sanatçıların yayınladığı daha fazla şarkıyı keşfedin ve dinleyin.

Etkinliklere katılın: Kadın sanatçıların etkinlik ve konserlerine daha fazla gidin.

Daha fazla katılımcı olun: Kadın sanatçıların hayran topluluklarına katılarak, ürünlerini satın alarak, e-posta listelerine abone olarak ve şarkılarını takip edip paylaşarak onları destekleyin.